Регламент Переяслав-Хмельницької міської ради VІ скликання

Р Е Г Л А М Е Н Т
Переяслав-Хмельницької міської ради VІ скликання
І. Загальні положення
Стаття 1. Переяслав-Хмельницька міська рада є органом місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади міста. Міська рада складається з 46 депутатів, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади, а також приймати від її імені рішення.
Стаття 2. Порядок діяльності Переяслав-Хмельницької міської ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Європейською хартією місцевого самоврядування, законами України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про статус депутатів місцевих рад”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Статутом територіальної громади міста Переяслава-Хмельницького, іншими законодавчими актами, цим Регламентом.
Стаття 3.  Регламент міської ради затверджується рішенням ради. Він встановлює порядок скликання та проведення сесій, ведення пленарних засідань, підготовки та розгляду проектів рішень, роботи постійних та інших комісій, визначає функції органів ради, її посадових осіб. Регламент ради затверджується на пленарному засіданні ради більшістю голосів від загального складу ради. Питання дотримання Регламенту належить до повноважень постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, співпраці з органами самоорганізації населення. Контроль за дотриманням Регламенту здійснюється міським головою та за його дорученням покладається на секретаря ради. Під час пленарного засідання контроль за дотриманням Регламенту покладається на головуючого, постійну комісію з питань регламенту, депутатської етики, контролю за виконанням рішень сесій, співпраці з органами самоорганізації населення та секретаріат сесії.
Стаття 4.  Діяльність міської ради, її органів здійснюється відкрито і гласно, з урахуванням громадської думки, базується на колективному, вільному обговоренні та вирішенні питань. Принципами, на яких базується діяльність ради та її органів, є: народовладдя; законність; гласність; колегіальність; поєднання місцевих і державних інтересів; виборність; правова, організаційна, та матеріально-фінансова самостійність у межах повноважень, визначених чинним законодавством; підзвітність і відповідальність перед територіальною громадою міста; державна підтримка та гарантії місцевого самоврядування; судовий захист прав місцевого самоврядування.
Рішення Переяслав-Хмельницької міської ради VІ скликання розміщуються на офіційному сайті міста Переяслава-Хмельницького згідно з Порядком, який затверджується радою.
У роботі сесії ради, засіданнях її органів можуть брати участь народні депутати України, депутати обласної ради, помічники-консультанти народних депутатів, депутатів обласної та міської рад, представники органів виконавчої влади, політичних партій та блоків, громадських організацій, трудових колективів, засобів масової інформації.
Якщо учасник пленарного засідання сесії під час його проведення має намір використовувати фото, кіно- та відеотехніку, він зобов’язаний не пізніше, ніж за три дні до сесії письмово повідомити про це секретаря ради. Учаснику пленарного засідання сесії не дозволяється розповсюджувати в сесійній залі будь-які друковані та (чи) електронні матеріали без дозволу головуючого. У випадку самовільного розповсюдження друкованих та (чи) електронних матеріалів головуючий зобов’язаний зробити розповсюджувачу зауваження, а в разі продовження роздавання матеріалів - поставити на голосування питання вилучення розповсюджувача з сесійної зали.
Гласність роботи міської ради забезпечується шляхом висвітлення її діяльності в місцевих засобах масової інформації.
Засоби масової інформації підлягають акредитації при міській раді. Акредитація здійснюється, як правило, на рік, але не більше, ніж до кінця поточного року. Порядок акредитації засобів масової інформації затверджується окремим рішенням ради. Якщо представники неакредитованого засобу масової інформації бажають бути присутніми на пленарному засіданні міської ради, вони повинні пред’явити головуючому своє посвідчення та номер міського контактного телефону редакції ЗМІ, за яким можуть підтвердити їхні повноваження. У випадку відмови пред’явити посвідчення та номера телефону такі представники ЗМІ не допускаються до участі в пленарному засіданні ради. Журналісти, які не є працівниками засобу масової інформації, мають право бути присутніми на пленарному засіданні ради при пред’явленні документа, що підтверджує членство у відповідному професійному об’єднанні журналістів або рекомендації професійного об’єднання журналістів.
Стаття 5. У разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання. Таке рішення приймається більшістю голосів від загального складу ради. На закритому пленарному засіданні мають право бути присутніми особи, присутність яких визнана радою необхідною. Рішення щодо необхідності присутності таких осіб приймається більшістю голосів від загальної кількості депутатів ради. Головуючий повідомляє депутатів про запрошених на закрите засідання осіб.
Особам, які беруть участь у закритому пленарному засіданні ради, забороняється використовувати фото-, кіно-, відеотехніку, засоби зв’язку, звукозапису та обробки інформації, за винятком секретаріату ради для запису ведення сесії.
Наприкінці закритого пленарного засідання рада приймає рішення щодо необхідності офіційного оприлюднення результатів голосування, прийнятих рішень та інших відомостей цього засідання.
Стаття 6.  Здійснення міською радою своїх повноважень будується на основі активної участі в її роботі кожного депутата. Кожен депутат зобов’язаний бути особисто присутнім на пленарних засіданнях та засіданнях комісій ради, виконувати рішення, розпорядження та доручення ради, секретаря ради, голів та заступників голів постійних комісій у межах їх повноважень, не допускати дій або бездіяльності, які суперечать інтересам територіальної громади міста, а також направлених на невиконання, неналежне виконання чи невиправдане ускладнення виконання рішень ради чи її керівництва, створення невиправданих перешкод роботі ради та її органів.
Стаття 7.  Рада проводить пленарні засідання в місці, яке визначається в розпорядженні міського голови.
Робота міської ради ведеться українською мовою. В разі, коли промовець не володіє державною мовою, він має право виступати мовою, зрозумілою для більшості депутатів. В інших випадках промовець зобов’язаний забезпечити переклад свого виступу українською мовою.
ІІ. Сесії міської ради
Стаття 8. Організація роботи ради
8.1. Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також із засідань постійних комісій ради.
8.2. Пленарні засідання ради починаються о 10.00. У виняткових випадках початок пленарного засідання може бути перенесений на інший час. Закінчується пленарне засідання не пізніше 18.00. Обідня перерва, як правило, встановлюється з 13.00 до 14.00. В разі потреби через кожні дві години роботи оголошується перерва на 15 хвилин.
        8.3. У разі потреби може бути прийняте рішення про проведення пленарного засідання впродовж кількох днів, а також про оголошення перерви в пленарному засіданні для опрацювання документів, проведення засідань комісій, депутатських фракцій (груп), запрошення посадових осіб тощо.
Стаття 9. Перша сесія міської ради
Перша сесія новообраної ради скликається міською виборчою комісією не пізніше як через два тижні після обрання ради у правомочному складі (правомочний склад ради – кількість депутатів, обраних до міської ради, повноваження яких визнано і не припинено в установленому законом порядку, і яка складає не менш як дві третини від загального складу ради, тобто – 31 депутат). Першу сесію відкриває голова міської виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів та міського голови і визнання їх повноважень. Після цього повноваження ведення сесії передаються міському голові.
У разі, якщо на час проведення першої сесії міський голова не обраний, про що на сесії інформує голова міської виборчої комісії, рада обирає тимчасову президію з числа депутатів у кількості трьох-п’яти осіб. Члени тимчасової президії почергово головують на пленарних засіданнях ради до обрання секретаря ради. З часу обрання секретаря ради він головує на пленарних засіданнях.
Стаття 10. Друга сесія міської ради
10.1. Другу й наступні сесії міської ради скликає і веде міський голова.
10.2. Друга сесія вирішує організаційні питання:
         - про затвердження Регламенту міської ради;
         - про затвердження Положення про постійні комісії міської ради;
         - про утворення постійних комісій та затвердження їх складу;
         - про обрання секретаря міської ради;
        - про затвердження заступників міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;
        - про затвердження керуючого справами виконкому міської ради;
        - про утворення виконавчого комітету міської ради та затвердження його складу.
        10.3. До прийняття Регламенту ради застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Стаття 11. Чергові та позачергові сесії міської ради
11.1. Сесії міської ради в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал скликаються міським головою, а в разі його відсутності чи за його дорученням секретарем міської ради.
11.2. Крім того, сесія повинна бути скликана за пропозицією виконавчого комітету міської ради або за пропозицією не менш як третини депутатів. У цьому випадку на ім’я міського голови надсилаються підписані вищезазначеними ініціаторами мотивовані пропозиції щодо скликання сесії з переліком питань, розгляд яких пропонується, проектами рішень сесії з них, оформленими в установленому порядку.
11.3. Позачергова сесія скликається міським головою не пізніше, ніж у двотижневий строк після надходження пропозиції про її скликання. Якщо у міського голови є обґрунтовані заперечення щодо необхідності скликання сесії, то вони в триденний строк доводяться до ініціаторів скликання сесії. В разі згоди з висновками міського голови ініціатори офіційно відкликають своє подання в триденний термін.
11.4. У разі невмотивованої відмови міського голови скликати сесію на вимогу виконавчого комітету чи третини депутатів та у випадках, якщо сесія не скликається міським головою у строки, передбачені цим Регламентом, або у зв’язку з неможливістю для міського голови скликати сесію, вона скликається секретарем міської ради.
11.5. У разі, якщо посадові особи, зазначені в пп.. 11.1 і 11.4 даної статті Регламенту, у двотижневий термін не скликають сесію на вимогу виконкому чи депутатів, сесія може бути скликана депутатами, які складають не менше однієї третини складу ради, або постійною комісією ради.
Стаття 12. Повідомлення про скликання сесії
12.1. Про скликання сесії міський голова видає відповідне розпорядження.
12.2. Рішення про скликання сесії ради секретар міської ради доводить до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до дня проведення сесії. Інформація про час і місце проведення сесії, а також питання, які передбачається внести на розгляд пленарного засідання ради, оголошується через місцеві засоби масової інформації.            
 12.3. У разі скликання позачергової сесії розпорядження міського голови з цього приводу із зазначенням питань, які передбачається внести на розгляд ради, оголошується через місцеві засоби масової інформації та доводиться до відома депутатів не пізніше як за день до сесії.
Стаття 13. Реєстрація депутатів
13.1. Перед початком кожного пленарного засідання ради проводиться реєстрація депутатів. У разі неможливості прибути на сесію депутат повинен завчасно повідомити про це міського голову або секретаря міської ради. Про намір достроково покинути пленарне засідання депутат повинен письмово поінформувати головуючого через секретаріат сесії.
13.2. Головуючий на сесії повідомляє присутніх про підсумки реєстрації та причини відсутності депутатів. Дані реєстрації є підставою для прийняття рішення про відкриття засідання ради.
13.3. Сесія міської ради є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради, тобто 24 і більше депутатів.
Стаття 14. Запрошені на сесію
14.1. На засідання ради можуть бути запрошені народні депутати України, депутати обласної ради, помічники-консультанти народних депутатів, депутатів обласної та міської рад, керівники управлінь та відділів ради, члени виконкому, керівники організацій та установ, підприємств усіх форм власності, представники політичних партій, громадських організацій, засобів масової інформації.
14.2. Пропозиції щодо запрошених подаються секретарю міської ради постійними комісіями, окремими депутатами, виконкомом міської ради, управліннями, відділами та службами міської ради. На підставі цих пропозицій організаційний відділ формує список запрошених і подає для погодження міському голові не пізніше як за три дні до початку роботи сесії. У виняткових випадках список запрошених формується і подається на погодження міському голові не пізніше ніж за добу до початку роботи сесії.
14.3. Головуючий на засіданні інформує депутатів про склад і кількість запрошених на сесію. Для запрошених (у т.ч. представників засобів масової інформації) відводяться місця в залі засідань окремо від місць для депутатів.
14.4. Запрошені особи не повинні втручатися в роботу сесії, зобов’язані дотримуватися порядку й виконувати вказівки головуючого. Запрошені, які допускають грубі порушення порядку, не реагують на зауваження головуючого, за рішенням ради зобов’язані залишити залу засідань.
Стаття 15. Ведення сесії
15.1. Сесію міської ради (крім першої) відкриває, веде й закриває міський голова, а за його відсутності – секретар міської ради. В разі неможливості виконання ними зазначених функцій сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи яких скликано сесію, один із депутатів, який входить до її складу, а веде за рішенням ради один з депутатів ради.
15.2. Пленарне засідання ради починається з повідомлення головуючому секретаріатом сесії даних про кількість присутніх депутатів ради. Головуючий на засіданні має право з’ясувати у депутатів причини їх запізнення або відсутності на попередніх пленарних засіданнях ради.
 15.3. Головуючий перед початком розгляду питань порядку денного підтверджує правомочність пленарного засідання ради, про що робиться відповідна позначка у протоколі засідання.
15.4. Після підтвердження головуючим правомочності пленарного засідання ради затверджується порядок денний пленарного засідання. Проект порядку денного обговорюється і затверджується в цілому більшістю голосів депутатів від загального складу ради.
15.5. Після затвердження порядку денного пленарного засідання ради головуючий пропонує порядок роботи, який затверджується рішенням ради. Порядок роботи регулює питання тривалості пленарного засідання, час перерви та інші питання, що стосуються організації роботи конкретного пленарного засідання ради.
15.6. Головуючий на сесії:
- відкриває, закриває, неупереджено й толерантно веде засідання, оголошує перерви;
- забезпечує дотримання депутатами цього Регламенту;
- виносить на обговорення проекти рішень ради, оголошує їх повну назву, ініціаторів внесення; інформує про документи, що надійшли на адресу ради;
- організовує розгляд питань порядку денного;
- надає слово депутатам і запрошеним;
- оголошує заяви, повідомлення, іншу інформацію;
- має право підсумовувати обговорення питань;
- має право давати розпорядження виконавчому апарату ради про надання депутатам під час пленарного засідання додаткових документів з питань, включених до порядку денного;
- ставить питання на голосування, оголошує його результати;
- вживає заходів щодо підтримання порядку на засіданні;
- має право виправляти фактичні помилки, допущені у виступах на засіданні ради;
- здійснює інші повноваження, що випливають з цього Регламенту.
15.7. Під час засідання ради головуючий не коментує і не дає оцінок щодо промовців та їх виступів, крім випадків порушення Регламенту, недотримання етики пленарних засідань – вживання образливих, непристойних і лайливих слів, заклику до незаконних, насильницьких дій тощо. В разі грубих неодноразових порушень Регламенту, порядку в залі, ходу ведення пленарного засідання головуючий має право зупинити проведення засідання і поновити його після усунення порушень.
 15.8. Якщо промовець повторює те, що вже виголошувалося під час обговорення питання, і головуючий вважає, що рада отримала з цього питання достатню інформацію, він може звернутися до виступаючого з проханням скоротити або закінчити виступ.
 15.9. Якщо промовець виступає не з обговорюваного питання, перевищує встановлений для виступу час, порушує під час виступу вимоги цього Регламенту, порядку роботи пленарного засідання, депутатської етики, головуючий після попередження позбавляє такого промовця слова.
 15.10. Головуючий надає слово депутатам, які не записувалися для виступу з даного питання тільки після того, як виступлять всі записані депутати. Депутат може відмовитися від виступу, повідомивши головуючого.
15.11. Головуючий має право давати пояснення мотивів своїх дій чи висловлювань, а також відповідати на запитання та висловлювання депутатів, які стосуються дій чи висловлювань головуючого.
Стаття 16. Лічильна комісія
16.1. Лічильна комісія обирається для організації голосувань ради і визначення їх результатів. Лічильна комісія підраховує голоси під час голосування, за дорученням ради в разі необхідності встановлює присутність депутатів на пленарному засіданні, а також розглядає звернення депутатів, пов’язані з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами голосуванню.
16.2 Лічильна комісія утворюється рішенням ради в кількості трьох депутатів на весь час повноважень ради з метою чіткої організації процедур голосування та забезпечення підрахунку голосів. Вибори комісії проводяться відкритим голосуванням за списком чи персонально в порядку надходження пропозиції щодо кандидатур.
16.3 У разі вибуття членів лічильної комісії або невиконання ними своїх обов’язків більш ніж на двох сесіях такі члени комісії переобираються у встановленому порядку.
16.4. За підсумком засідань лічильної комісії складаються протоколи, які підписуються всіма членами комісії. Рішення комісії приймаються більшістю голосів членів комісії.
Стаття 17. Секретаріат сесії
17.1. Секретаріат сесії утворюється рішенням ради в кількості трьох депутатів на весь час повноважень ради. Він обирається відкритим голосуванням за списком чи персонально в порядку надходження кандидатур.
       17.2 Секретаріат сесії обирає голову та заступника голови секретаріату.
17.3. Секретаріат сесії:
- здійснює контроль за реєстрацією депутатів та запрошених перед початком роботи сесії і далі в разі потреби;
- реєструє заяви на виступи, на їх підставі формує список депутатів, які бажають виступити, та передає його головуючому;
- веде облік виступаючих на сесії;
- реєструє проекти документів, заяв, повідомлень, пропозицій та прохань депутатів, постійних комісій, депутатських фракцій (груп), та в разі потреби забезпечує їх розповсюдження як офіційних документів сесії;
- відповідає спільно з виконавчим апаратом ради за запис засідань ради на електронні носії, складання протоколу сесії. 
17.4Голова секретаріату (а в разі йоговідсутності – заступник) письмово погоджує протокол сесії.
Стаття 18. Планування роботи ради
18.1. Діяльність сесії здійснюється відповідно до планів, які затверджуються радою. План роботи визначає головні напрямки діяльності ради та її органів.
18.2. Робота сесії планується, як правило, на півроку. Пропозиції щодо питань для включення до плану вносяться міським головою, його заступниками, секретарем ради, постійними комісіями, депутатськими фракціями (групами), окремими депутатами, виконавчим комітетом ради, загальними зборами громадян. На їх підставі міський голова формує та вносить на розгляд ради проект плану роботи ради. Після обговорення він затверджується рішенням ради.
18.3. У плані зазначаються назви питань, строки їх підготовки та відповідальні за підготовку.
18.4. У план включається питання для внесення на розгляд сесії ради, постійних комісій, а також заходи щодо сприяння депутатам у здійсненні ними своїх повноважень, у т.ч. навчання.
18.5. Крім питань, які стосуються компетенції ради, в план включаються звіти відділів та управлінь, посадових осіб, які міська рада утворює, обирає чи затверджує, а також інформація щодо виконання прийнятих рішень.
18.6. Рада не рідше одного разу на рік заслуховує звіт секретаря ради про виконання плану роботи ради.
18.7. Проект плану роботи ради попередньо розглядається на засіданнях постійних комісій.
18.8. Пропозиції щодо уточнення чи зміни плану роботи ради розглядаються радою на пленарних засіданнях на вимогу міського голови, секретаря ради, постійних комісій, депутатів ради.
Стаття 19. Порядок денний сесії
19.1. Порядок денний сесії затверджується радою на кожну чергову сесію. Він має містити інформацію про номер сесії та номер скликання, час та місце проведення пленарного засідання, перелік питань, доповідачів (співдоповідачів) з кожного питання.
19.2. Проект порядку денного сесії формується міським головою на підставі плану роботи ради, пропозицій постійних комісій, депутатських фракцій (груп), окремих депутатів, виконкому ради, загальних зборів громадян. Пропозиції вносяться не пізніше як за 14 днів до сесії. Міський голова організовує попередній розгляд питань порядку денного сесії. У виняткових випадках пропозиції щодо включення питань до порядку денного виносяться на початку кожного пленарного засідання сесії.
19.3. Попередній розгляд питань, які вносяться до порядку денного сесії, здійснюється постійними комісіями на передсесійних робочих нарадах не пізніше як за 3 дні до відкриття сесії.
 19.4. Проект порядку денного сесії обговорюється і затверджується радою більшістю голосів депутатів від їх загальної кількості. Пропозиція до порядку денного, яка за результатами голосування ради не отримала більшості голосів від загальної кількості депутатів, вважається відхиленою і до порядку денного не вноситься (знімається з розгляду).
19.5. У порядок денний сесії останнім питанням включається “Різне”.
Стаття 20. Організація розгляду питань порядку денного сесії
20.1. На початку ранкового засідання відводиться до 30 хвилин для оголошення депутатських запитів і запитань, прийняття рішень про підтримку та направлення запитів, а також обговорення відповідей на запити депутатів за участю керівників та посадових осіб, які відповідають на запити та запитання депутатів.
20.2 Питання порядку денного пленарного засідання ради розглядаються в тій послідовності, в якій вони були включені до порядку денного. Питання, що залишилися нерозглянутими, розглядаються радою першими на наступному пленарному засіданні.
20.3. Розгляд питання на сесії ради включає:
- доповідь, запитання доповідачу, відповіді на них;
- співдоповіді (в разі потреби), запитання співдоповідачам, відповіді на них;
- виступи депутатів;
- заключне слово доповідача та співдоповідачів.
20.4. Для доповідей на сесіях дається до 30 хв., співдоповідей – до 15 хв. Для виступів у дебатах та для заключного слова – до 10 хв., для виступів, повторних виступів – до 5 хв., для виступів з процедурних питань, мотивів голосування, пояснень, зауважень, запитань, пропозицій, повідомлень і довідок – до 3 хв. В окремих випадках головуючий за згодою ради може продовжити час виступу. За рішенням ради може встановлюватися загальний час на виступи, відповіді тощо.
20.5. Рішення про припинення виступів приймається радою більшістю голосів від присутніх у залі депутатів у випадках:
- якщо список виступаючих вичерпано;
- якщо ніхто з депутатів не висловлює бажання виступити;
- у разі закінчення часу, визначеного для виступів;
- у разі внесення пропозицій депутатів чи головуючого щодо припинення обговорення.
20.6. Якщо окремі депутати, які подали заяву на виступ, але не виступили, під час прийняття рішення щодо припинення обговорення наполягають на виступі, рада приймає щодо цього окреме рішення.
20.6. Якщо після припинення обговорення один з депутатів, який не виступав з цього питання, наполягає на виступі, і його підтримує постійна комісія або відповідна депутатська фракція (група), представники якої не виступали з даного питання, йому надається до 3 хвилин. Таких виступів може бути не більше двох з одного питання.
20.7 Перед голосуванням за дострокове припинення обговорення головуючий інформує присутніх про кількість депутатів ради, що виступили, і тих, які записалися на виступ.
20.8. Після припинення обговорення перед голосуванням доповідач та співдоповідачі мають право на заключне слово до 5 хвилин кожний.
20.9. Тексти виступів депутатів, які записалися, але не мали змоги виступити у зв’язку з припиненням обговорення, на їхнє прохання можуть бути приєднані до документів сесії.
Стаття 21. Порядок надання слова
21.1. Заява для виступу з будь-якого питання порядку денного подається в письмовій або усній формі на ім’я головуючого після затвердження порядку денного через секретаріат сесії. Секретаріат сесії формує список осіб, які попросили слова, окремо з кожного питання в порядку черговості подання заяви. Слово з процедурних питань надається позачергово.
21.2. На сесії ніхто не може виступати без дозволу головуючого на засіданні.
21.3. Депутат може в будь-який момент відмовитися від виступу.
21.4. Міський голова, секретар ради, голови постійних комісій (якщо бажають виступити за власною ініціативою, а не за дорученням комісії) мають право на виступи на загальних підставах.
21.5. Депутат може виступати з одного питання не більше двох разів. Це обмеження не стосується доповідача з даного питання. Головуючий надає слово в порядку черги або попереднього запису.
21.6. Запитання доповідачам і співдоповідачам ставляться письмово через секретаріат або усно з дозволу головуючого.
21.7. Надання слова запрошеним можливе тільки зі згоди депутатів.
Стаття 22. Прийняття рішень
22.1. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні.
22.2. Для обговорення питання головуючий на прохання представників депутатських фракцій та (чи) депутатських груп оголошує перерву до 10 хвилин. Перед голосуванням питання може надаватися тільки одна перерва.
22.3. Після закінчення обговорення питання головуючий оголошує про перехід до голосування. З початку голосування і до оголошення його результатів головуючий нікому слова не надає.
22.4. Під час голосування проектів документів головуючий, як правило, спочатку ставить на голосування питання про прийняття проекту рішення за основу. Після прийняття такого рішення голосуються пропозиції про зміни та доповнення до проектів документів. На голосування ставляться всі пропозиції та поправки депутатів. Після їх прийняття чи відхилення ставиться на голосування питання про прийняття документа в цілому.
 22.5. Перед кожним голосуванням головуючий формулює зміст питання, яке ставитиметься на голосування, погоджує з депутатами вид голосування, якщо він не визначений нормативними документами чи пропозиціями депутатів, нагадує порядок голосування (за потребою) та оголошує кількість голосів, необхідну для прийняття рішення (за потребою).
22.6. Після закінчення голосування головуючий оголошує про його результати та прийняте рішення.
22.7. Якщо жодна з поставлених на голосування пропозицій не набрала необхідної для прийняття рішення кількості голосів, депутат, депутатська група чи депутатська фракція може внести будь-яку іншу пропозицію з даного питання. Головуючий зобов’язаний цю пропозицію поставити на голосування.
22.8. Рішення ради приймається більшістю голосів депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених п.3 ст.79 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” (дострокове припинення повноважень міського голови — двома третинами голосів депутатів від загального складу ради), ст.5 даного Регламенту (про присутність сторонніх осіб на закритому засіданні ради — більшістю голосів від фактичної кількості присутніх на засіданні депутатів), п.29.2 Регламенту (про створення тимчасової комісії ради — не менш ніж третиною голосів від загального складу ради), п.35.1 Регламенту (про голосування за депутатський запит — більшістю голосів від фактичної кількості присутніх на засіданні депутатів), п.35.3 Регламенту (про обговорення депутатського запиту — не менше однієї четвертої присутніх на засіданні депутатів).
22.9. При голосуванні депутат має один голос і подає його “за”, “проти” чи утримується від голосування.
22.10. При встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Таким чином, рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 24 депутатів або не менше 23 депутатів та міський голова (крім інших випадків, передбачених законодавством).
22.11. Рішення ради приймаються відкритим, поіменним та таємним голосуванням. Поіменне голосування проводиться за пропозицією будь-кого з депутатів, підтриманою не менш як третиною депутатів, присутніх на сесії. Таємне голосування обов’язково проводиться у випадках, передбачених пунктами 4 (обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради), 16 (прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень міського голови) статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”. Таємне голосування може також проводитися за окремою ухвалою сесії.
22.12. При відкритому голосуванні після підрахунку голосів лічильною комісією головуючий або голова лічильної комісії оголошують результати голосування і повідомляють про те, прийнято проект (пропозицію) чи відхилено. При очевидній перевазі голосів підрахунки голосування можуть не проводитися, якщо жоден з депутатів не вимагає іншого.
22.13. При поіменному голосуванні кожен депутат особисто у списку депутатів проти свого прізвища робить запис “за”, “проти”, утримався” та власноручний підпис. Лічильна комісія підраховує голоси, складає протокол та подає дані про результати поіменного голосування головуючому на засіданні, а списки голосування – в секретаріат сесії. Підсумки голосування заносяться до протоколу сесії.
22.14. Таємне голосування проводиться шляхом подачі бюлетенів. До бюлетеня при виборах посадових осіб ради включаються всі висунуті кандидатури осіб, які дали згоду балотуватися. Вони вносяться в бюлетень в алфавітному порядку. Самовідвід кандидатів приймається радою без голосування. Зразок бюлетеня затверджується радою.
Бюлетені виготовляються під контролем лічильної комісії в кількості, що відповідає фактичній кількості депутатів. Перед початком голосування лічильна комісія опечатує скриньку, повідомляє депутатам порядок і місце голосування. Бюлетені видаються депутатам членами лічильної комісії згідно зі списком депутатів. Кожен депутат при отриманні бюлетеня ставить свій особистий підпис у списку депутатів. Кожному депутату видається один бюлетень. Депутат здійснює своє право на голосування особисто.
Підрахунок голосів здійснює лічильна комісія. При підрахунку голосів недійсними вважаються бюлетені незатвердженого зразка та ті, в яких залишено дві і більше кандидатури на одну посаду. Дописані в бюлетені прізвища не враховуються.
Про результати голосування складається протокол, який підписується всіма членами комісії. В разі незгоди будь-кого з членів комісії з протоколом, він у письмовій формі викладає свою окрему думку, яка додається до протоколу й оголошується на пленарному засіданні.
Якщо на посаду балотувалося більше двох кандидатур і ніхто з кандидатів не отримав більше половини голосів депутатів від їх фактичної кількості, проводиться повторне голосування по двох кандидатурах, які набрали найбільше голосів. Якщо після повторного голосування ніхто з кандидатів не набрав потрібної кількості голосів, проводяться повторні вибори з новим висуненням кандидатур.
Підсумки голосування доводяться до депутатів головою лічильної комісії, після чого рада приймає рішення з питання, що розглядалося. В разі встановлення порушень чи помилок в організації голосування та підрахунку голосів за рішенням ради призначається повторне голосування.
22.15. До тексту прийнятого радою проекту рішення вносяться всі прийняті під час його розгляду пропозиції. Текст рішення готується для підписання та оприлюднення організаційним відділом ради.
22.16. Рішення ради підписується особою, яка головувала на засіданні.
22.17. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення відповідно до чинного законодавства, якщо радою не встановлений більш пізній строк введення даного рішення в дію.

22.18. Рішення міської ради, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов’язковими до виконання на території міста Переяслава-Хмельницького громадянами, які постійно або тимчасово проживають на його території, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами й організаціями, посадовими особами, органами виконавчої влади.

Стаття 23. Особливості підготовки й прийняття рішень, які є регуляторними актами

23.1. Регуляторний акт – це прийнятий регуляторним органом (зокрема, міською радою) нормативно-правовий акт, який, або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання. Це також прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який, або окремі положення якого, спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб’єктами господарювання незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини в певній сфері, нормативно-правовим актом.
23.2. Регуляторний орган – Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, інший державний орган, центральний орган виконавчої влади, місцевий орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, а також посадова особа будь-якого із зазначених органів, якщо відповідно до законодавства ця особа має повноваження одноосібно приймати регуляторні акти. До регуляторних органів також належать територіальні органи центральних органів виконавчої влади, державні спеціалізовані установи та організації, некомерційні самоврядні організації, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, якщо ці органи, установи та організації відповідно до своїх повноважень приймають регуляторні акти.
23.3. Розробка рішень, які є регуляторними актами, здійснюється на основі затверджених планів діяльності з підготовки проектів цих актів. Пропозиції щодо плану підготовки регуляторних актів подаються в постійну комісію з питань соціально-економічного розвитку не пізніше 1 грудня управліннями й відділами міської ради, установами, підприємствами та організаціями міста. Ці пропозиції узагальнюються і опрацьовуються комісією, включаються окремим розділом до проекту плану роботи міської ради, який виноситься на сесію ради.
23.4. Затверджений план підготовки регуляторних актів оприлюднюється в газеті „Переяславська рада” не пізніше як у десятиденний термін після їх затвердження.
23.5. У разі, коли регуляторний акт, внесений до міської ради, не включений до плану підготовки регуляторних актів, міський голова має право за погодженням з комісією з питань соціально-економічного розвитку за мотивованим поданням розробника внести до цього плану з подальшим схваленням цих змін на пленарному засіданні ради. У цьому випадку зазначений проект регуляторного акта повинен бути оприлюднений до його затвердження на сесії.
23.6. Разом з проектом регуляторного акта розробник подає до міської ради:
- аналіз регуляторного впливу, розроблений та оформлений відповідно до ст.8 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”;
- повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта згідно зі ст.ст.9,13,35 Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”.
23.7. Комісія з питань соціально-економічного розвитку розглядає поданий проект регуляторного акта та готує висновки про його відповідність Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”. У разі схвалення проекту регуляторного акта комісією проект вноситься на розгляд сесії міської ради. 
23.8. При розгляді проекту регуляторного акта на пленарному засіданні ради голова комісії з питань соціально-економічного розвитку доповідає про висновки, зазначені в попередній статті. Проект регуляторного акта вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість депутатів від загального складу ради.   
Стаття 24. Документи сесії
24.1. Засідання міської ради протоколюються. Ведення протоколу здійснюють секретаріат сесії та працівники організаційного відділу міської ради.
24.2. У протоколі сесії зазначаються:
- дата, час і місце проведення засідання;
- кількість депутатів, присутніх на засіданні;
- прізвища та ім’я відсутніх депутатів ради із зазначенням причини їх відсутності
- питання порядку денного, винесені на розгляд, а також усі подання, питання і пропозиції;
- прізвища та ім’я присутніх народних депутатів, депутатів обласної ради, представників виконавчих органів та інших посадових осіб, присутніх на засіданні ради;
- прізвища та ім’я головуючого на засіданні та виступаючих;
- всі внесені на голосування питання й пропозиції, спосіб їх вирішення;
- перелік рішень та повні результати голосування.
24.3. Хід засідання вибірково записується з допомогою аудіообладнання, запис зберігається протягом року, після чого знищується у встановленому порядку.
24.4. Протокол сесії ради є офіційним документом, який підтверджує процес обговорення і прийняття рішень ради. Протокол засідання сесії складається в 30-денний термін після підписання рішень сесії ради. Він візується головою секретаріату сесії (або його заступником), працівником оргвідділу і підписується міським головою. Протокол зберігається у виконавчому апараті ради, а потім передається до архівного відділу міської ради відповідно до вимог нормативних актів.
24.5 Секретаріат сесії за участю працівників оргвідділу по кожному засіданню формує документи сесії, які включають :
- протокол засідання;
- відомості про реєстрацію депутатів;
- документи лічильної комісії;
- проекти рішень ради;
- запити депутатів;
- документи, які поширювались серед депутатів у зв¢язку з розглядом питань.
 
ІІІ. Депутати, посадові особи та органи міської ради
 
Стаття 25. Депутати міської ради
25.1 Повноваження депутата міської ради визначаються Конституцією України, законами України „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про статус депутатів місцевих рад”, іншими законодавчими актами, цим Регламентом.
25.2. Повноваження депутата міської ради починаються з моменту офіційного оголошення міською виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законодавством. Повноваження депутата, який входить до міської ради, згідно з партійним списком, замість вибулого, починаються з моменту оголошення міською виборчою комісією на черговій сесії міської ради і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
25.3. Депутату ради видається посвідчення і нагрудний знак депутата.
25.4. Кожний депутат міської ради, крім секретаря ради, входить до складу однієї з постійних комісій.
25.5. Діяльність депутата включає в себе участь у засіданнях ради, постійних комісій та інших органів, до складу яких він входить, виконання доручень ради та її органу, організацію і виконання прийнятих рішень, роботу з жителями територіальної громади.
25.6. Участь у засіданнях ради, її органів, виконання доручень ради є підставою для звільнення депутата від виробничих або службових обов’язків.
25.7. Відсутність депутата на засіданнях ради та органів, до яких його обрано, допускається лише з поважних причин. Депутат, який не може взяти участь у роботі сесії, повинен завчасно повідомити про це міського голову або секретаря ради, а в разі неможливості взяти участь у засіданні комісії – голову цієї комісії.
Питання про відсутність депутата без поважних причин на засіданнях ради, її органів з’ясовується комісією з питань регламенту, депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, співпраці з органами самоорганізації населення. На вимогу комісії депутат зобов’язаний дати пояснення причини своєї відсутності. З цих питань комісія періодично, в разі потреби, вносить пропозиції щодо впливу на депутата.
25.8. Депутат має право на ознайомлення з протоколами сесій, постійних комісій, розпорядженнями міського голови, службовою документацією ради та іншою інформацією, необхідною для виконання депутатських повноважень.
25.9. Депутат міської ради повинен дотримуватися правил депутатської етики. Депутату, який на пленарному засіданні міської ради постійно порушує Регламент ради, депутатську етику, головуючий зобов’язаний робити зауваження.
Стаття 26. Міський голова
26.1. Міський голова є головною посадовою особою територіальної громади міста Переяслава-Хмельницького. Голова обирається територіальною громадою міста на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному Законом України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
26.2. Міський голова здійснює свої повноваження на постійній основі в порядку, визначеному Конституцією України, Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”.
Стаття 27. Секретар міської ради
 27.1. Секретар міської ради обирається міською радою з числа її депутатів за пропозицією міського голови на строк повноважень ради і працює в раді на постійній основі.
27.2. Секретар ради здійснює свої повноваження в порядку, визначеному законами України „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про статус депутатів місцевих рад”.
Стаття 28. Постійні комісії міської ради
28.1. Постійні комісії обираються з числа депутатів у складі голови, заступника голови, секретаря та членів комісії на строк повноважень ради для вивчення, попереднього розгляду та підготовки питань, які належать до відання ради, для здійснення контролю за виконаннями рішень ради, її виконавчого комітету.
28.2. Голова постійної комісії обирається на пленарному засіданні ради.
28.2. Повноваження постійних комісій, порядок їх утворення та діяльності визначаються Законом України „Про місцеве самоврядування в Україні”, цим Регламентом та Положенням про постійні комісії, яке затверджується радою.
28.3. Постійні комісії підзвітні раді та відповідальні перед нею.
28.4. Перелік постійних комісій визначається радою, про що рада приймає рішення. У разі необхідності можуть бути створені нові комісії, реорганізовані чи скасовані раніше створені, змінений їх кількісний склад.
28.5. У складі комісії повинно бути не менше трьох депутатів.
28.6. Постійні комісії за дорученням міського голови, секретаря ради чи з власної ініціативи вивчають діяльність органів, підзвітних та підконтрольних раді та її виконавчому комітету, перевіряють роботу підприємств, установ та організацій, їх філіалів і відділень незалежно від форм власності, а також їх посадових осіб з питань, віднесених до відання ради. Постійні комісії в питаннях, що належать до їх відання, мають право отримувати від керівників органів, підприємств, установ, організацій та їх філіалів необхідні документи.
28.7. Рекомендації постійних комісій підлягають обов’язковому розгляду органами, підприємствами, установами, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду та вжиті заходи комісіям повинно бути повідомлено в місячний термін.
 28.8. Депутат може входити до складу тільки однієї комісії, але має право брати участь у засідання будь-якої комісії з правом дорадчого голосу.
 Стаття 29. Тимчасові комісії ради 
29.1. Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень ради.
29.2. Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завдання, персональний склад та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше третини депутатів від загального складу ради, тобто 16 осіб.
29.3. Тимчасові комісії проводять, як правило, закриті засідання. Депутати, які входять до складу тимчасової комісії, а також залучені до її роботи спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв’язку з роботою в тимчасовій комісії.
29.4. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів її роботи, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.
Стаття 30. Виконавчий орган ради
30.1 Виконавчим органом міської ради є виконавчий комітет ради, який утворюється радою на строк її повноважень.
30.2. Кількісний склад виконавчого комітету визначається міською радою. Персональний склад виконавчого комітету затверджується радою.
30.3. Виконавчий комітет утворюється у складі міського голови, заступників міського голови, керуючого справами виконкому, керівників відділів, управлінь та інших осіб.
30.4. До складу виконавчого комітету ради входить за посадою секретар міської ради. Інші депутати не можуть входити до складу виконавчого комітету.
30.5. Основною формою роботи виконавчого комітету є засідання. Вони скликаються міським головою, а в разі його відсутності — першим заступником міського голови в міру необхідності, але не рідше одного разу на місяць.
30.6. Засідання виконкому є правомочним, якщо в ньому беруть участь більше половини від загального складу виконкому.
30.7. Виконавчий комітет є підзвітним та підконтрольним міській раді.
30.8. Порядок підготовки і проведення засідань виконавчого комітету, організації рішень і розпоряджень виконкому та контролю за їх виконанням визначаються регламентом виконавчого комітету ради.
Стаття 31. Депутатські фракції
31.1. Депутатські фракції міської ради формуються на партійній основі депутатами міської ради.
31.2. Порядок вступу депутата до фракції та виходу з неї визначається рішенням вищого керівного органу політичної партії, за виборчим списком відповідної місцевої організації якої депутат був обраний до міської ради. Депутат міської ради може входити до складу лише однієї фракції. Рішення про об’єднання депутатів у фракцію доводиться до відома депутатів міської ради головуючим на пленарному засіданні ради.
31.3 Невходження депутата міської ради до складу депутатської фракції відповідної місцевої організації політичної партії або його вихід зі складу такої депутатської фракції внаслідок подання депутатом особистої заяви про вихід з депутатської фракції, або перехід депутата в іншу фракцію є підставою для дострокового припинення повноважень депутата у порядку, визначеному законодавством.
31.4. Кожна депутатська фракція повинна бути зареєстрована в секретаріаті сесії. Умовою її реєстрації є надходження до секретаріату підписаного депутатами письмового повідомлення про сформування депутатської фракції з зазначенням її назви, мети чи завдання, персонального складу та партійної належності членів фракції.
31.5. На кожну фракцію міської ради секретаріатом сесії заводиться реєстраційна картка.
31.6. Про зміни у складі фракції її представник повідомляє раду письмово.
31.7. Депутатські фракції мають право:
- на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради,
- попередньо обговорювати кандидатури посадових осіб, яких обирає, призначає чи затверджує рада;
- на гарантований виступ свого представника на пленарному засіданні ради з кожного питання порядку денного сесії ради;
- об’єднувати зусилля з іншими групами, фракціями для створення більшості в раді чи опозиції;
- здійснювати інші права, передбачені законами України.
Стаття 32. Депутатські групи
32.1. Для спільної роботи по здійсненню депутатських повноважень депутати міської ради можуть на основі їх взаємної згоди об'єднуватися в депутатські групи. Депутати місцевої ради об'єднуються в депутатські групи за ідеологічними, територіальними, професійними, виробничими та іншими принципами. Повноваження депутатської групи є похідними від повноважень депутата ради..
32.2. Депутатська група може бути утворена в будь-який час протягом строку повноважень ради цього скликання за рішенням зборів депутатів ради, які виявили бажання увійти до її складу. Депутатська група складається не менше, як з трьох депутатів міської ради. Члени депутатської групи обирають зі свого складу особу, яка очолює цю депутатську групу.
32.3. Депутатська група реєструється міською радою за поданням особи, яка очолює депутатську групу, до якого додається підписане депутатами цієї групи письмове повідомлення про сформування депутатської групи із зазначенням її назви, персонального складу та партійної належності членів групи та депутатів, які уповноважені представляти групу. Депутатські групи можуть утворюватися на визначений ними період, але не більше, ніж на строк повноважень міської ради VІскликання.
32.4. Діяльність депутатської групи припиняється: у разі вибуття окремих депутатів міської ради, внаслідок чого її чисельність стає меншою, ніж три особи; у разі прийняття депутатами, які входять до її складу, рішення про розпуск депутатської групи; після закінчення строку, на який депутати об'єдналися в депутатську групу, або строку повноважень міської ради V скликання.
32.5. Депутат міської ради може входити до складу кількох депутатських груп.
Стаття 33. Міжфракційне об’єднання. Кілька депутатських фракцій у повному складі можуть створювати міжфракційне об’єднання. Порядок реєстрації міжфракційного об’єднання аналогічний порядку реєстрації депутатської групи.
Стаття 34. Депутатський клуб. Депутатами міської ради різних скликань може бути створений депутатський клуб. Положення про депутатський клуб затверджується окремим рішенням міської ради.

Стаття 35. Помічник-консультант депутата міської ради
35.1. Депутат міської ради може мати до п’яти помічників-консультантів, які працюють на громадських засадах.
35.2. Депутат міської ради особисто здійснює персональний підбір кандидатур на посаду помічника-консультанта депутата, організацію їх роботи та розподіл обов’язків між ними. Депутат міської ради в цьому випадку несе особисту відповідальність щодо правомірності своїх рішень.
35.3. Умови діяльності та кількість помічників-консультантів депутата міської ради та інші питання їх діяльності визначаються Положенням про помічника-консультанта депутата міської ради, яке затверджується рішенням міської ради.

 

ІV. Депутатський запит, запитання, пропозиції і зауваження депутатів
 
Стаття 36. Депутатський запит і депутатське запитання.
36.1. Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутата до посадових осіб ради, її органів, міського голови, керівників підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності. Запит підлягає включенню до порядку денного пленарного засідання ради. Депутатський запит вноситься в письмовій чи усній формі. Якщо за нього проголосувало більше половини депутатів від фактичної кількості присутніх на засіданні, він підлягає включенню до порядку денного чергової сесії, якщо надійшов напередодні засідання чи на пленарному засіданні ради до затвердження порядку денного. По ньому може проводитись обговорення і прийматися рішення.
36.2. Міський голова чи секретар міської ради доводить текст запиту до відповідного органу чи посадової особи. Орган чи посадова особа зобов’язані у встановлений радою строк дати письмову відповідь на запит міській раді та депутату.
36.3. Депутат міської ради має право дати оцінку відповіді на свій депутатський запит. За результатами відповіді може бути проведене обговорення, якщо на цьому наполягає не менше однієї четвертої присутніх на засіданні депутатів. Посадових осіб, до яких звернений запит, своєчасно інформують про дату та час обговорення відповіді на запит. Вони чи уповноважені ними особи мають право бути присутніми на цьому засіданні ради.
36.4. За результатами розгляду відповіді на депутатський запит рада приймає відповідне рішення.
36.5. Депутатське запитання – це засіб отримання депутатом інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на запитання може бути оголошена на сесії ради чи дана депутату в індивідуальному порядку. Депутатське запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення по ньому не приймається.
Стаття 37. Пропозиції і зауваження депутатів.
Пропозиції і зауваження, висловлені депутатами міської ради на сесіях або передані в письмовій формі головуючому на її пленарних засіданнях, розглядаються радою або за її дорученням постійними комісіями ради чи надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним органам та посадовим особам органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, керівникам підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, які зобов’язані розглянути ці пропозиції чи зауваження у строки, встановлені радою, і про результати розгляду повідомити безпосередньо депутатів, які внесли пропозиції чи висловили зауваження, а також міську раду. 
V. Юридичний статус ради
Стаття 38. Рада є юридичною особою, має власну печатку, самостійний баланс, рахунки в банках, символіку, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав, нести обов’язки, бути учасником процесу (позивачем, відповідачем, іншою стороною, третьою особою) у суді та мати інші повноваження юридичної особи, визначені діючим законодавством.
VI. Внесення змін і доповнень до Регламенту
Стаття 39.
Зміни до даного Регламенту можуть вноситися за пропозицією міського голови, секретаря ради, постійних комісій, депутатів за рішенням ради.
Стаття 40.
Проект відповідного рішення розробляється ініціатором пропозиції і подається до постійної комісії з питань регламенту, депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, співпраці з органами самоорганізації населення. Комісія розглядає запропонований проект рішення й доповідає на черговій сесії ради свої висновки і рекомендації з цього приводу.
   

Секретар ради                                                                            О.С.Дикий